SZYBKI
KONTAKT
SZYBKI
KONTAKT

*Oświadczam, iż zapoznałem/ zapoznałam się z Polityką stosowania plików cookies, Regulaminem oraz Polityką prywatności.

*Wyrażam zgodzę na przesyłanie przez Grupę Ascot Finance ofert oraz informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
*Wyrażam zgodzę na kontaktowania się przez Grupę Ascot Finance w celu marketingu bezpośredniego przy użyciu telekomunikacji urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących zgodzie z art. 172 ust, 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku prawo telekomunikacyjne.

Pola oznaczone * są dobrowolne, jednakże niezbędne do oznaczenia w celu zamówienia usługi

Klauzula informacyjna pokaż


Pożyczki pod zastaw dla firm

Pozabankowe pożyczki pod zastaw dla firm – czy warto?

Zacznijmy od podstaw. Zanim przejdziemy do analizy pożyczek, każdy powinien wiedzieć, czym jest zastaw. Większość z nas słysząc to słowo, myśli o nieruchomościach. Słusznie. Jednak warto zaznaczyć, że zabezpieczeniem mogą być również rzeczy ruchome, na przykład samochód, autobus czy ciągnik. Istnieje także trzecia grupa, czyli prawa zbywalne. Wbrew pozorom nie tylko nieruchomości oraz ruchomości są atrakcyjne dla wierzycieli. Co może być przedmiotem zastawu na prawach? Należą do nich przykładowo zabezpieczenia na wierzytelnościach osób trzecich. Oznacza to, że w razie problemów z wyegzekwowaniem długu obowiązek spłaty przechodzi na kogoś, kto poręczył naszą zdolność do spłaty, czyli żyranta, gwaranta lub innymi słowy poręczyciela.

Podsumowując, zastaw jest to zabezpieczenie wierzytelności pożyczkodawcy na czas trwania pożyczki przez ustanowienie hipoteki lub przewłaszczenie nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy.

Pożyczki dla firm pod zastaw – co może być zabezpieczeniem?

Skupmy się na ofercie pożyczek pozabankowych. Jakie znajdziemy w niej produkty? W przypadku tych przeznaczonych dla przedsiębiorców można wymienić przede wszystkim wsparcie finansowe pod zastaw nieruchomości. Wśród nich dominują: mieszkania, domy, działki lub biura. Z kolei atrakcyjną alternatywą dla tego rozwiązania mogą okazać się również pożyczki, których zabezpieczeniem będzie samochód. Jednak warto zaznaczyć, że każda firma definiuje warunki, jakie powinien spełniać pojazd, aby mógł stanowić przedmiot zastawu. Przykładem obostrzenia może być zapis dotyczący maksymalnego wieku pojazdu do 10 lat lub mniej.

Kwota pożyczki pod zastaw a standardowe oferty

Jeżeli potrzebujemy wysokiej kwoty wsparcia finansowego, z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na pożyczki pod zastaw. Dzięki nim możemy otrzymać kwoty sięgające nawet kilku milionów złotych. Jednak wiele zależy od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy oraz wartości przedmiotu zabezpieczenia. Według zasad odpowiedzialnego pożyczania żaden z pożyczkodawców nie powinien udzielać pożyczki osobie, wobec której ma wątpliwości lub jest pewien, że nie wywiąże się ona ze swoich obowiązków.

Zdolność kredytowa a pożyczka dla firm pod zastaw mieszkania

Zazwyczaj wnioskując o pożyczki czy kredyty, wśród wymagań wobec pożyczkobiorcy znajdziemy otrzymanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej, co oznacza również brak wpisów w bazach dłużników. Jak możemy przeczytać w najnowszym raporcie BIK z 15 maja 2019 roku, ponad 52% przedsiębiorstw deklaruje co najmniej dwumiesięczne opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań z powodu nieterminowych wpłat od własnych kontrahentów. W przypadku zaległości powyżej 60 dni firma trafia do rejestru dłużników. Dlatego też nie powinno dziwić, że coraz więcej pożyczkodawców oferuje przedsiębiorcom możliwość wnioskowania o pożyczki pod zastaw. Dzięki temu wierzyciel zabezpiecza swoje interesy i jest skłonny podpisać umowę z pożyczkobiorcą, którego historia kredytowa budzi wątpliwości. Bez wątpienia jest to jedna z największych zalet tej oferty.

Wniosek o pożyczki dla firm pod hipotekę i szybka decyzja

W przypadku pożyczek pozabankowych cały proces odbywa się drogą elektroniczną. Oznacza to, że wniosek znajdziemy na stronie internetowej pożyczkodawcy. W niektórych przypadkach będziemy zobowiązani udzielić kilku informacji przez telefon. Mimo to formalności zostały ograniczone do minimum, a my możemy czekać na decyzję kredytową w zaciszu domowym lub biurze. Pamiętajmy jednak, że pozabankowe pożyczki pod zastaw dla firm podpisywane są w obecności notariusza. Dlatego też na tym etapie będziemy zobowiązani do osobistego pojawienia się w wyznaczonym miejscu. Według informacji na stronach pożyczkodawców, większość z nich gwarantuje otrzymanie decyzji kredytowej nawet w tym samym dniu lub w ciągu 24 godzin.

Pożyczka pod hipotekę firmową i jej spłata

Zazwyczaj wnioskując o pożyczki pozabankowe, otrzymujemy harmonogram spłaty składający się z równych rat miesięcznych. Natomiast w przypadku produktów pod zastaw często pojawia się inne – atrakcyjne z punktu widzenia przedsiębiorcy – rozwiązanie. Polega ono na comiesięcznej wpłacie drobnych kwot stanowiących określony procent całkowitego kosztu pożyczki. Wyjątkiem jest ostatnia rata balonowa, kiedy wpłacamy na konto pożyczkodawcy pozostałą kwotę zadłużenia. Dzięki temu możemy wybrać okres kredytowania tak, aby ostatnia wpłata korelowała z terminem finalizacji projektu i wypłatą wynagrodzenia przez kontrahentów. Dodatkowo pomoże nam to ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów ze spłatą w trakcie obowiązywania umowy.

Ryzyko podczas wnioskowania o pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości dla firm

Wiele osób obawia się korzystania z produktów finansowych, których elementem jest obowiązek wskazania zabezpieczenia. Dlatego na koniec warto zaznaczyć, że pożyczkodawcy dokładają wszelkich starań, aby cały proces był bezpieczny. Jak już wspomnieliśmy, firmy pożyczkowe proponują swoim klientom dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to ustanowienie hipoteki, czyli nadanie pożyczkodawcy prawa do zaspokojenia swoich roszczeń zastawioną nieruchomością w przypadku zaprzestania spłaty. Natomiast druga to przewłaszczenie na zabezpieczenie, co oznacza tymczasowe przeniesienie prawa własności na wierzyciela. Pamiętajmy, że bez względu na to, z której możliwości skorzystamy, umowa zostanie sporządzona przez notariusza zgodnie z obowiązującym prawem. W każdej chwili możemy zadawać mu pytania. Z pewnością rozwieje nasze wątpliwości dotyczące ewentualnych problemów.

Jednocześnie pamiętajmy, że każda decyzja finansowa powinna być poprzedzona nie tylko analizą budżetu firmy, ale również konsultacjami z prawnikiem, który pomoże nam zweryfikować wszelkie postanowienia w podpisywanym dokumencie. Jeżeli korzystamy z oferty rzetelnego pożyczkodawcy, wówczas z pewnością otrzymamy tyle czasu, ile potrzebujemy na zapoznanie się z dokumentacją.