Inwestycje to nierzadko klucz do sukcesu firmy. Mogą nam zapewnić utrzymanie dotychczasowej pozycji na rynku, wzrost konkurencyjności, a także większe zyski. Jednak niektóre z nich wymagają dużego nakładu finansowego, a środki własne mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto skorzystać z innych możliwości. Oto 5 sposobów na pozyskanie finansowania dla swojego biznesu!
Pierwszym i standardowym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków na rozwój firmy jest złożenie wniosku o kredyt w banku. Jednak należy podkreślić, że w tym przypadku pieniądze muszą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być nie tylko inwestycje, ale również bieżące wydatki lub aktywne zobowiązania wobec kontrahentów. W zależności od tego, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, zestaw potrzebnych dokumentów może się różnić. Jednak zawsze będziemy zobowiązani do potwierdzenia przychodów, kosztów związanych z prowadzoną działalnością, a także braku zaległości wobec Urzędu Skarbowego czy też Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dzięki temu kredytodawca określi naszą zdolność kredytową, od której zależy otrzymanie decyzji kredytowej. W przypadku posiadania przeterminowanych zobowiązań lub zbyt wielu aktywnych produktów kredytowych może pojawić się problem z przyznaniem wsparcia finansowego w banku.
Alternatywnym rozwiązaniem mogą być również pozabankowe pożyczki dla firm. W tym przypadku pożyczkodawcy ograniczają formalności do minimum oraz zmniejszają kryteria dotyczące oceny zdolności kredytowej. Dlatego też nie wyklucza się otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej nawet w przypadku posiadania aktywnego kredytu w banku. Wśród zalet tego źródła finansowania można wymienić również szybką decyzję oraz krótki czas oczekiwania na przelew. Wszelkie formalności załatwiamy przez internet, co umożliwia nam złożenie wniosku w dowolnym czasie. Jednak należy zwrócić uwagę na jedną z wad. Jeżeli bierzemy pod uwagę wyłącznie tradycyjne pożyczki, wówczas maksymalna kwota wsparcia finansowego jest niższa niż w ofercie banków. Zazwyczaj nie przekraczają 50 tys. zł.
Jednak wśród ofert pozabankowych można znaleźć również inne rozwiązania gwarantujące wyższe finansowanie dla firm. O czym mowa?
Jeżeli potrzebujemy wyższego finansowania dla swojego biznesu, wówczas warto zwrócić uwagę na takie oferty jak pożyczki pod zastaw. Jedną z firm, która umożliwia wnioskowanie o taki produkt, jest Ascot Finance. W tym przypadku mamy szansę na otrzymanie nawet 3 mln zł! Jednak ostateczna propozycja pożyczkodawcy zależy przede wszystkim od wartości zabezpieczenia. Może nim być między innymi: działka, lokal użytkowy czy też inna nieruchomość. W takim przypadku pożyczkodawca na czas spłaty pożyczki ustanawia zabezpieczenie w formie hipoteki lub przeniesienia własności na zabezpieczenie.
Aby otrzymać potrzebne finansowanie, należy podpisać umowę w obecności notariusza. Dzięki temu zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa, a także możliwość zadania pytań i rozwiania ostatnich wątpliwości. Warto również dodać, że w przypadku oferty Ascot Finance każda rata stanowi 1% całkowitej kwoty do zapłaty. Następnie pozostałą część zobowiązania spłacamy w formie ostatniej raty balonowej.
Warto również pamiętać, że przedsiębiorcy w Polsce mają możliwość korzystania ze środków finansowych oferowanych przez różne organizacje oraz instytucje działające w Polsce. Przykładem mogą być między innymi: dotacje z powiatowego urzędu pracy, dotacje unijne. Jednak otrzymanie takich środków finansowych wiąże się z koniecznością dostarczenia rozbudowanej dokumentacji oraz dłuższym czasem oczekiwania na decyzję.
W niektórych sytuacjach otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej w banku lub firmie pożyczkowej jest niemożliwe. Wiele osób poszukuje wówczas alternatywnych rozwiązań, które umożliwią pozyskanie finansowania dla własnego biznesu również podmiotom posiadającym negatywne wpisy w bazach dłużników lub po prostu niedysponującym odpowiednią zdolnością kredytową. Jednym z nich mogą być pożyczki od prywatnych inwestorów. Jednak w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na warunki umowy.
Kiedy będą dobrym rozwiązaniem? Jeśli posiadamy jedynie przejściowe problemy wynikające z nieterminowej spłaty zobowiązań wobec ZUS i US lub zależy nam na otrzymaniu pieniędzy bez zbędnych formalności, pożyczka prywatna może okazać się rozsądnym wyborem. Jednak należy podkreślić, że tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, że będziemy w stanie spłacić ją w terminie!