SZYBKI
KONTAKT
pożyczka pod inwestycje deweloperskie

3 sposoby na finansowanie dewelopera

Bez wątpienia inwestowanie w nieruchomości wymaga dużego nakładu finansowego. Mogłoby się wydawać, że doświadczeni deweloperzy nie powinni mieć z tym problemu. Jednak podstawą do rozpoczęcia kolejnego projektu jest kapitał. W obliczu zatoru płatniczego inwestycja staje pod znakiem zapytania. Aby zachować płynność finansową i ciągłość inwestycji, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku o wsparcie w jednej z instytucji bankowej lub pozabankowej. Czym jest pożyczka deweloperska? Z jakich sposobów finansowania mogą skorzystać deweloperzy?

Problemy w branży budowlanej

Każdy przedsiębiorca wie, że kluczem do sukcesu firmy jest planowanie. Jednak dogłębne analizy budżetu oraz przygotowanie projektu biznesowego może nie wystarczyć, kiedy w grę wchodzi zator płatniczy. Według informacji opublikowanych w raporcie BIK (15.05.2019 r.) niemal połowa firm z branży budowlanej odnotowała zaległości w płatnościach wynoszące ponad 60 dni. W przypadku inwestycji liczy się między innymi czas oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty. Jednak kiedy kontrahenci nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, a budżet się kurczy, przedsiębiorstwo staje w miejscu. Jeśli przedsiębiorcy nie powiedzie się sprzedaż odpowiedniej liczby nieruchomości zakładanej w projekcie, brakuje kapitału na nowe inwestycje. Tak więc, zagrożone są nie tylko realizowane projekty, ale również przyszłe inwestycje. W takiej sytuacji warto pamiętać o różnych formach finansowania, które mogą nam pomóc zachować płynność finansową i finalizowanie projektów.

3 sposoby na finansowanie dewelopera

Kiedy na rynku pojawia się wyjątkowa okazja inwestycyjna, a w budżecie firmy nie ma wystarczających środków finansowych do przygotowania atrakcyjnej oferty, warto sięgnąć po inne rozwiązania. Jakie? Skupmy się na trzech metodach proponowanych  przez podmioty zewnętrzne. Jednym z nich może być skorzystanie z kredytu inwestycyjnego deweloperskiego. Oferta banków zakłada możliwość udzielenia wsparcia finansowego zarówno dla deweloperów, jak i firm realizujących inwestycje budowlane. Przy wnioskowaniu o tego typu produkty przedsiębiorca powinien pamiętać o konieczności posiadania wkładu własnego. Kredytodawca sfinansuje do 80% kosztów projektu. Pozostałą część deweloper musi pokryć samodzielnie.

Bank szczegółowo analizuje projekt inwestycji oraz sytuację finansową przedsiębiorstwa. Dlatego też czas oczekiwania na decyzję kredytową może się wydłużyć nawet do miesiąca, jak w przypadku kredytów hipotecznych. Dodatkowo wnioskodawcy powinni posiadać pozytywną historię zobowiązań, a firma odpowiedni staż działalności określony w ofercie, na przykład minimum rok. Jakie jeszcze możliwości ma do dyspozycji deweloper? Drugie rozwiązanie to kapitał przekazany przez zewnętrznych inwestorów. W tym przypadku mogą mieć oni nabyć wyemitowane przez przedsiębiorcę obligacje lub uzyskać status wspólnika Dodatkowo należy się upewnić, czy inwestor na pewno jest w stanie wnieść taki kapitał, jakiego w danym momencie potrzebuje firma. Każde z wyżej wymienionych rozwiązań wydaje się atrakcyjne, jednak zwróćmy szczególną uwagę na pozabankowe pożyczki deweloperskie.

Czym jest pożyczka deweloperska?

Na rynku finansowym znajdują się nie tylko oferty banków, ale także firm pożyczkowych. Oferowane przez nie produkty postrzegane są jako alternatywa dla kredytów. Pieniądze otrzymane w ten sposób można przeznaczyć na rozwój swojego przedsiębiorstwa, a tym samym również na nowe inwestycje. Jedną z instytucji udzielających pozabankowego wsparcia finansowego jest Ascot Finance. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim indywidualnym podejściem do klienta. Pożyczkodawca traktuje swoich wnioskodawców jako partnerów w biznesie, którzy mogą liczyć na ciągłe wsparcie ze strony opiekuna.

Jeżeli deweloper zdecyduje się na skorzystanie z Funduszu Ascot Finance, może otrzymać wsparcie finansowe od 30 000 zł do 3 000 000 zł. Bez wątpienia jest to jedna z najwyższych ofert na rynku. Natomiast okres kredytowania wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Każdy powinien jednak pamiętać o posiadaniu zabezpieczenia, czyli w tym przypadku nieruchomości.

Pożyczki dla firm budowlanych – czym powinny się charakteryzować?

Według informacji opublikowanych przez BIK, największym wyzwaniem rynkowym dla firm budowlanych są opóźnienia w realizacji płatności przez kontrahentów. Jak już wspomnieliśmy, jest to prosta droga do utraty płynności finansowej i poważnych kłopotów. Kiedy deweloper chce podejmować kolejne projekty oraz rozwijać swoje przedsiębiorstwo, musi tu i teraz dysponować odpowiednim kapitałem. Dlatego też pożyczki deweloperskie powinny się charakteryzować szybkim procesem wnioskowania oraz błyskawicznym przelewem pieniędzy na konto wnioskodawcy.

Coraz więcej przedsiębiorców branży budowlanej decyduje się na skorzystanie z pożyczek dla swoich firm. Dzisiaj klienci cenią przede wszystkim szybkość, elastyczność i minimum formalności. Te cechy połączone z indywidualną analizą wniosku gwarantują sukces – mówi Paweł Zieliński, prezes zarządu Ascot Finance.

Firmy pożyczkowe oferują klientom możliwość wnioskowania o wsparcie finansowe online. Dzięki temu cały proces trwa krócej niż w przypadku kredytów bankowych. Przedsiębiorca może w każdej chwili przejść na odpowiednią stronę internetową i wypełnić wymagane formularze bez konieczności dostosowania swoich planów do godzin pracy instytucji. Dodatkowo biorąc pod uwagę zatory płatnicze, warto zwrócić uwagę na harmonogram spłaty. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z raty balonowej. Takie rozwiązanie oferuje Ascot Finance. Każdego miesiąca należy wpłacić na konto pożyczkodawcy 1% pożyczonej kwoty, a pozostałą część zwrócić wraz z końcem okresu kredytowania. Jeżeli deweloper dobrze zaplanuje termin spłaty, ustalając go na dzień finalizacji inwestycji, z pewnością ułatwi to wywiązanie się z zobowiązania oraz zminimalizuje ryzyko opóźnień.

Co zrobić, aby uniknąć zatoru płatniczego?

Podsumowując, pożyczka deweloperska zakłada możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel związany z działalnością firmy. Możemy zainwestować je w nowe projekty, wesprzeć już aktywne lub spłacić kontrahentów. Biuro Informacji Kredytowej informuje, że najwięcej przeterminowanych zobowiązań odnotowują firmy zajmujące się pracami inżynieryjnymi – 8,5%. Natomiast do powstawania zatoru płatniczego przyczyniają się coraz wyższe ceny materiałów budowlanych oraz niewypłacalność współpracowników. Jeżeli deweloper przeznaczy środki na finalizację projektu, może rozpocząć kolejne inwestycje bez zaległych zobowiązań, posiadając odpowiedni kapitał.